Billedgalleri
Sergio Rodrigues – “Kilin” chair
Til salg
23.000 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Smuk og ikonisk Kilin lounge chair designet af den brasilianske arkitekt og møbeldesigner Sergio Rodrigues i 1973. Stolen er udført i massiv træramme med patineret læderslynge som sæde og ryg. Et møbel, der kombinerer skulpturel tilstedeværelse med en enestående siddekomfort.
Dette eksemplar er et vintageeksemplar fra 1970’erne. Som det ofte er tilfældet med originale Kilin-stole fra OCA-produktionen, mangler stolen producentens mærkat/stempel. Dette har ingen betydning for ægtheden, da konstruktion, proportioner og materialer fuldt ud stemmer overens med Sergio Rodrigues’ design.
Detaljer:
• Designer: Sergio Rodrigues
• Model: Kilin (1973)
• Materialer: Massivt træ og originalt kraftigt læder
• Oprindelse: Brasilien, 1970’erne
• Stand: God vintage stand med naturlig patina på læder og træ
Bemærkning:
Mangler producentmærkat – helt normalt for OCA-produktioner af denne model. Ægtheden vurderes ud fra design, samlinger og materialer.
En sjælden mulighed for at erhverve et af de mest eftertragtede værker inden for brasiliansk modernisme.
Kan afhentes og ses på Østerbro, Hvidovre eller Ballerup efter aftale
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 15.9.2025 kl. 18:18 ・ Annonce-ID: 14066892