
Billedgalleri
PANDEKAGEHUSET af Carin Gerhardsen / Krimi / Thriller / Spænding
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 11 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Mandag eftermiddag i november, klokken er fire og mørket sænker sig over sneen. Ejendomsmægleren sætter sig til rette i toget med dagens avis. Når han ser på alle de triste, gråblege ansigter i kupeen, føler han sig lykkelig. Han har jo selv succes, et godt job og er gift med en dejlig kvinde og far til tre børn. Ud af øjenkrogen skimter han en anden mand, der sidder tværs over for ham. Manden ser luset ud, men virker bekendt. Gad vide om han også er lykkelig? Om hans liv har formet sig, som han drømte om? Da toget standser, står begge mænd af, dagen efter er kun én af dem i live.
Mordet på Hans Vannerberg er det første af flere bestialske mord, der følger i Midtsverige. Kriminalkommissær Sjöberg fra Hammarby Politi leder efterforskningen. Han er selv far til fem og gift med Åsa. Sammen med kollegaerne – der også tæller den unge og kvikke politibetjent Petra Westman – indleder Sjöberg jagten på morderen. Et menneske, der er drevet af hævn, og hvis motiver går helt tilbage til barndommen.
“Pandekagehuset” er en spændende og psykologisk puslespilskrimi – med et tvist – der handler om mobning og hævn.
“Pandekagehuset” er den første roman i Carin Gerhardsens Hammarby-serie med den menneskekloge kommissær Sjöberg og resten af holdet fra Hammarby Politi.
Paperback fra ikke-ryger hjem og som ny
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 10.9.2025 kl. 17:48 ・ Annonce-ID: 13903016