Billedgalleri
Havapoo hvalpe klar til nyt hjem
Til salg
18.000 kr.
Varebeskrivelse
Kære dig som læser lidt om vores hvalpe ❤️
Vores elskede Havapoo-hvalpe er snart klar til at flytte hjemmefra
Vi har to vidunderlige hvalpe, Allan og Tulle, som er klar til at finde deres nye, kærlige hjem. Hvalpene er klar til at flytte hjemmefra fra d. 15. September
Om hvalpene: Allan er en charmerende lille fyr med masser af personlighed. Han elsker pludselig at springe ud i leg og vinde alles hjerter med sit glade sind. Tulle, som er førstefødte, har et stort gåpåmod. Hun elsker nye oplevelser og er altid nysgerrig på at udforske verden. Hun kaster sig frygtløst ud i leg og er fuld af energi og glæde.
Forældre: Hvalpenes mor er en 2. generations blanding med et roligt, kærligt og tolerant sind. Hun er en fantastisk familiehund, meget børnevenlig og en vigtig del af vores hverdag. Deres far er en sundhedstestet og avlsgodkendt toypuddel med stamtavle. Han er ligeledes rolig, kærlig og omsorgsfuld – og rigtig god med børn.
Om os: Vi er en kærlig familie bestående af mor Nynne, datter/hundemor Laura, lillebror Lasse og vores elskede hund Luffe. Dette er vores andet kuld hvalpe. Vores første kuld kom for 3,5 år siden, hvor vi fik Luffe, som Laura beholdt – og som nu er mor til disse hvalpe. Hvalpene er stueopdræt og har fået kærlighed fra dag ét. De første 5 uger var Nynne hjemme med hvalpene og gav dem alt den kærlighed de overhovedet kunne drømme om, og de sidste uger har Laura taget størstedelen af ansvaret – med masser af omsorg og nærvær.
Hvalpenes start på livet: For at give hvalpene den bedste start, har vi arbejdet med tidlig stimulering (biosensor-program) fra dag 6-12 for at styrke balanceevne og robusthed. De er vant til dagligdagens lyde som fjernsyn, opvaskemaskine, støvsuger og meget mere. Fra 3 ugers alderen er de blevet vænnet til pelspleje, tand-, øjen- og øretjek. Da denne blanding kræver en del pelspleje, har vi lagt stor vægt på at gøre dem trygge ved bad, føntørring og børstning. Ved afrejse har de allerede været i deres første bad. Derudover er de vant til at køre i bil, være i transporttaske, klapvogn samt at være alene i kortere tid. Hvalpene er socialiserede, vant til forskellige mennesker og miljøer, og de er kontaktsøgende, glade og trygge i samvær.
Når hvalpene flytter hjemmefra, er de:
Vaccinerede
Chipmærkede
Sundhedstjekkede
Registrerede
Behandlet med ormekur
Derudover følger en lækker hvalpepakke med: foder, en lille sele, legetøj, lidt forskellige pleje redskaber og et tæppe der dufter af deres mor, så overgangen til deres nye hjem bliver tryg og blid.
Det vigtige for os: Vi forbeholder os retten til at matche hver hvalp med den rette familie. Derfor kan hvalpene ikke reserveres, før du har mødt dem.
Hvis Allan eller Tulle lyder som den rette makker for dig, så skriv en besked til os, hvor du fortæller lidt om dig selv og dit hjem.
Du har mulighed for at få tilsendt video af hvalpene. Fra paring, fødsel og deres opvækst.
Vi glæder os til at høre fra dig/jer og i kan regne med at blive en ny del af vores familie. Vi sælger IKKE til hvem som helst.
For os, betyder det ALT, at du/i er den rigtige!
Prisen er fra 18.000 kr for Allan og 20.000 kr for Tulle.
Kærligst Luffe mor, Rasmus far, Nynne Sommer og Laura Rytter.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 8.9.2025 kl. 08:42 ・ Annonce-ID: 13831752