Billedgalleri
Patientinddragelse, Lene Pedersen, emne: krop og sundhed
Varebeskrivelse
Emne: Medicin og sundhed
Patientinddragelse, Lene Pedersen, emne: krop og sundhed, Patientinddragelse - Refleksion, læring, innovation og ledelse
Hæftet bog fra Hans Reitzels Forlag 1. udgave, 1. oplag fra 2011, 247 sider
ISBN 9788741254210
Bogen er i god stand
"Patienter og pårørende har mange ubrugte ressourcer, som kan bringes i spil, hvis sundhedsvæsenet inddrager deres viden og erfaringer i behandlingen. Der er brug for et opgør med den passive patientrolle og et nyt syn på patienters og de pårørendes ressourcer. I fremtidens sundhedssystem vil patienter og pårørende blive samarbejdspartnere, der medvirker til nye og bedre patientforløb.
Patientinddragelse er en ledelsesopgave, der kræver vilje til at udvikle en patientorienteret kultur, hvor patienter og pårørende sættes i centrum for tværfagligt samarbejde, og som tager afsæt i en forståelse af patienten som kompetent og vidende.
Bogen giver redskaber til at inddrage patienters ressourcer, fx forventningsstyring, fra ventetid til forberedelsestid, udvikling af nye kommunikations- og konsultationsformer og individuelt tilpassede forløb. 45 interviews og samtaler med patienter, ledere i sundhedssektoren samt projektledere og praktikere med erfaringer i patientinddragelse danner baggrund for bogen."
SIB GI 27/1/25
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 10.2.2025 kl. 08:03 ・ Annonce-ID: 1380007