Billedgalleri
Jens August Schade: 3 bøger til en samlet pris
Til salg
Fragt 34,99 kr. + Tryg betaling 11 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Tre bøger i fin stand sælges samlet
Mennesker Mødes og sød musik opstår i hjertet
" - Skal jeg ikke have et kys? sagde han.
Sådan plejede han slet ikke at være.
- Hvad vil du mig? sagde hun halvhøjt.
- Hvad jeg vil? Det, jeg siger, selvfølgelig.
Han stod som fastgroet til jorden dér foran hende, med våde, bløde øjne, en ting, et stykke sted i den blæsende, regnende nat."
Kommodetyven
"Kommodetyven eller udødelig kærlighed" er roman med surrealistiske træk om en mand, der har et helt særligt talent for at få folk til at danse efter sin pibe - særligt kvinder.
Jens August Schade (1903-1978) var en dansk digter født i Skive. Han blev kaldt "den lyse digter", da hans forfatterskab er kendetegnet ved en særlig dybsindig og dog let åndelighed, hvilket blandt andet kan ses i hans erotiske digte. Digterens mange muser udgør tillige et væsentligt element i forfatterskabet.
Jens August Schades digtning høstede ikke kun stor anerkendelse i Danmark. I Frankrig opstod således Schadisterne (Les Schadistes), hvis lyriske og dramatiske forbillede var Jens August Schades forfatterskab, som i 1963 hædret med Det Danske Akademis Store Pris.
Jeg er tosset efter dig eller mordet på Cuxton slot
En greve er blevet myrdet af sin tjener, men sagen er dog ikke så ligetil. Spørgsmålet er nemlig, hvem der fik hvem til hvad – udelukkende gennem tankens kraft ... "Jeg er tosset efter dig" er lige dele spændings- og kærlighedsroman og surrealistisk fantasi over menneskets dybeste følelser og lidenskaber: en rejse fra Skotland, over et engelsk slot, til en pub, videre til Paris og endeligt mod Liverpools mørke havnekarterer.
Jens August Schade (1903-1978) var en dansk digter født i Skive. Han blev kaldt "den lyse digter", da hans forfatterskab er kendetegnet ved en særlig dybsindig og dog let åndelighed, hvilket blandt andet kan ses i hans erotiske digte. Digterens mange muser udgør tillige et væsentligt element i forfatterskabet. Jens August Schades digtning høstede ikke kun stor anerkendelse i Danmark. I Frankrig opstod således Schadisterne (Les Schadistes), hvis lyriske og dramatiske forbillede var Jens August Schades forfatterskab, som i 1963 hædret med Det Danske Akademis Store Pris.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 7.9.2025 kl. 09:34 ・ Annonce-ID: 13799761