
Billedgalleri
“Når børn får stress”
Til salg
Fragt fra 29,99 kr. + Tryg betaling 13 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Bogens forfattere er henholdsvis pædagog, sygeplejerske og psykolog på børneafdelingen på Hillerød Sygehus, hvor de i en årrække har deltaget i behandlingen af børn med trivselsproblemer. Sådanne børn bliver der flere og flere af: ifølge institutionerne er ca. hvert tiende barn i farezoenen, så på sygehuset ser man kun toppen af isbjerget.
Det er netop med udgangspunkt i deres erfaringer fra børneafdelingen at forfatterne har besluttet at skrive bogen, der henvender sig til både forældre og behandlere.
Forfatternes hensigt er først og fremmest at øge forældres og pædagogers viden og kompetance omkring børns trivsel, så signaler på mistrivsel opfanges tidligere. Bogen rummer en række cases som meget klart underbygger teksten. Desuden er der forslag til handlemuligheder når skaden er sket.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 6.9.2025 kl. 12:28 ・ Annonce-ID: 13773760