
Billedgalleri
John Irving Verden ifølge Garp
Til salg
Fragt 34,99 kr. + Tryg betaling 10 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
VERDEN IFØLGE GARP er en grotesk, ironisk og vildtvoksende roman fuld af gru og sort humor. Den handler det, vi alle har til fælles... livet!
Vi følger hovedpersonen Garp fra hans højest besynderlige undfangelse til hans voldsomme død treogtredive år senere. I sit korte liv kommer Garp ud for stort set alt det, et gennemsnitsmenneske kan risikere.
"En fabelagtig vital roman, humoristisk, bevægende, fuld af energi og smerte ... enhver læsers fryd at sluge." – Jyllands-Posten
"Irving har kvaliteter, der kan sammenlignes med Joseph Hellers. Romanens højdepunkter er frydefulde og forfærdende." - Politiken John Irving er født i Exeter, New Hampshire, i 1942. Han debuterede med romanen Slip bjørnene fri i 1968, og siden er det blevet til tolv romaner. John Irving bor i Vermont og Toronto med sin familie.
efterkrigstiden å mænd humor samfundsskildringe
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 5.9.2025 kl. 06:39 ・ Annonce-ID: 13727242