Billedgalleri
(1/4)
Richard Ginori - Dessertservice (7) - Forsølvet, Porcelæn
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Bel sæt i porcelæn med sølvdekorationer, produceret af Richard Ginori i 1930'erne eller 1940'erne.
Sølvbelagt porcelæn var meget populært i denne periode, hovedsageligt produceret af tyske værksteder i Bayern. Richard Ginori fangede tidens smag ved at skabe linjen 'Forma Bavaria' og foreslog genstande i porcelæn med sølvindlæg, som denne service. I modsætning til de tyske værker forsvandt ikke helt det hvide i Richard Ginori's sølvbelagte porcelæn, men forblev delvist synligt, næsten for ikke at miste genstandens identitet. På den måde blev der skabt værker med en karakteristisk tofarvethed mellem det rene hvide porcelæn og sølvet.
Der tilbydes i auktion en meget sjælden dessertservice, bestående af et fad og seks tallerkener, frit inspireret af tyske former, med blomsterdekorationer.
Servicen er i generelt god stand,
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
Annonce-ID | 13700779 |
---|---|
Sidst redigeret | 4.9.2025 kl. 07:20 |