
Billedgalleri
(1/4)
Charles Bonnet - La palingénésie philosophique ou Idées sur l'état passé (.) ...
Til salg3.725 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Værdifuldt eksemplar af den bretonske forfatter og filosof Félicité de La Mennais (Saint-Malo 1782-Paris 1854), hvis håndskrevne ex-libris er placeret på titelbladet i bind 1.
Falskning på datoen for originalen (1769) og på adressen i Amsterdam for dette vigtige værk af den schweiziske biolog Charles Bonnet (1720-1793).
Originalen er udgivet i Genève hos Claude Philibert og Barthelemi Chirol (i 2 bind in-8 af xxvj (2) 427 s.; (1) og (2) iv (2) 448 s).
Uden tvivl den mest ambitiøse og bemærkelsesværdige undersøgelse af Bonnet, hvilket gav ham betegnelsen som den moderne biologies fader. Dette værk inden for teoretisk biologi, der tager udgangspunkt i en tværfaglig refleksion og hans postulat hos Leibniz (sjælens udødelighed), hævder, at Jorden periodisk gennemgår universelle katastrofer, der næsten udsletter alt liv, og at
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 13692256 |
---|---|
Sidst redigeret | 4.9.2025 kl. 06:18 |