Guillaume de Houppeville - La génération de l'Homme par le moyen des œufs, et...
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Guillaume de Houppeville (16..-1726). Menneskets generation gennem æg, og produktionen af uren tumorer gennem virkningen af de salte, som Eudoxe og Philotime forsvarer mod Antigène. Rouen, Jacques Lucas, 1776, (10) ff., 205 s., (2) ff.
En volumen in-12 (165x100 mm), fuld kalveskind, ryg med nerveinddeling og udsmykning, titelblad af rødt læder (fra æraen). Slid og friktion på forsider og ryg, sortnet læder, revnede hjørner men stadig helt samlet, beskårne hjørner, mangler den første og sidste forsatside. Indersiden er frisk.
Anden udgave
Guillaume de Houppeville forsvarer teorien om, at mænd og dyr stammer fra et æg. For at støtte sin teori har forfatteren skabt en original serie på fem samtaler, hvor tre karakterer – Eudoxe, Philotime og Antigène – udveksler argumenter og modargumenter om denne idé.
Om
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.