Billedgalleri
Cykelholder til to EL-cykler til anhængertræk på bil
Til salg
2.500 kr.
Varebeskrivelse
EUFAB E-BIKE Amber cykelholder.
Næsten helt samlet cykelholder til to elcykler sælges. Lygtebommen er ikke monteret (2 skruer) og længden af hjulskinnerne er ikke justeret.
Vi anskaffede den da det var meningen, at vi ville lidt mere ud i naturen, uden nødvendigvis at skulle cykle hele vejen. Pludselig opstået helbredssvigt har gjort, at det aldrig blev til noget.
Den eneste gang den har været monteret på vores træk, var for at se om vi kunne åbne bagklappen på bilen med holderen monteret (det kunne vi). Den er altså så ny som den næsten kan blive, blot uden besværet med selv at samle den.
Nyprisen var Kr. 3200.-
Begrundelsen for at købe denne model var følgende:
- solid stabil konstruktion
- Ikke for tung
- let at montere og demontere
- meget fleksible holdere til øverste fastgørelse
- længde justerbare skinner til cykelhjul
- kraftige "stropper" til fastgørelse af hjul
- valgfri montering af skinner/stropper (fremad/bagud)
- aflåselige holdere til hver cykel (nøgler medfølger)
- mulighed for at fastlåse cykelholderen til anhængertrækket
- meget kraftig montage til anhængertræk
- kan vippes bagover for adgang til bagagerum
- stabil låsemekanisme til vippesystem
Som det fremgår af billederne kan de øverste holdere monteres over hhv. under fastgørelsesbøjlen. Derudover kan "kløerne" roteres i enhver stilling. Disse er i øvrigt "polstrede" indvendigt så man ikke laver skrammer på cyklen.
Før ibrugtagning skal der anskaffes en nummerplade, lygtebommen skal monteres og skinner og holdere skal justeres så de passer til cyklerne.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 31.8.2025 kl. 07:49 ・ Annonce-ID: 13540276