
Billedgalleri
Art Deco Sølvmonteret glasskål – Grann & Laglye, København 1929
Til salg
Fragt fra 19,99 kr. + Tryg betaling 48 kr. Fragten er en tilbudspris og kostede oprindeligt 39,99 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Elegant og tidstypisk skål i klart, slebet glas, monteret med Tre-tårnet sølv fra det anerkendte københavnske sølvsmedefirma Grann & Laglye, som var aktivt i første halvdel af det 20. århundrede og kendt for sin høje håndværksmæssige standard. Sølvmonteringen består af en raffineret rand med perlekant, udført i 830 sølv og stemplet med “Dansk Arbejde” – et kvalitetsmærke indført i 1926 for at fremhæve dansk håndværk – samt Tre tårne 1927, det officielle danske sølvstempel med årgangsangivelse. Derudover ses guardeinstempel for Christian F. Heise, guardein i København fra 1904 til 1932, kendt for sin stringente kontrol og kompromisløse kvalitetskrav.
Skålen fremstår som et harmonisk samspil mellem glas og sølv, hvor den geometriske mønstrede dekoration spiller med sølvets glans og præcision. Den repræsenterer en klassisk dansk art deco-æstetik, hvor funktionalitet og ornamentik balanceres med stor omhu og sans for detaljen. Denne type skål blev ofte anvendt som serveringsskål til konfekt, frugt eller sukker, og var populær i borgerlige hjem samt som gaveobjekt ved særlige lejligheder.
(L010)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.10.2025 kl. 09:58 ・ Annonce-ID: 13413768


