
Billedgalleri
🖼️ Northern Light - The Skagen Painters
Til salg
Fragt fra 39,99 kr. + Tryg betaling 22 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Helt ny - uåbnet/med prismærke
Ny bog - stadig i folie.
Text in English.
Originally published in Danish this book is a mixture of biography, art history and cultural history. It is a story about the painters who made their appearance at Skagen during the years before and after 1900. The unclipped dustjacket has only light shelf wear. The cloth covered hardback is in good condition. The binding is sound. The pages are clean and unmarked. Published in Danish in 2001 and in this translation in 2004.
Lise Svanholm
Dansk udgave:
Malerne på Skagen
I en blanding af biografi, kunsthistorie og kulturhistorie fortælles om skagensmalernes liv i arbejde, sorg og glæde, som det udfoldede sig i Skagen i årene før og efter år 1900.
Skagensmalerne var en skandinavisk kunstnerkoloni, som bosatte sig i Skagen for kunstnerfællesskabet og for hovedsageligt at male naturomgivelser og lokalmiljø. Deres kunstneriske produktion kendetegnes af realistiske friluftsmalerier i rige farver.
Skagensmalernes kunst var især billeder af naturen og af dagligdags gøremål. Skagensmalerne er fortrinsvis kendt for at have malet billeder af fiskernes hårde og farlige liv. Blandt de første malere på sommerophold i Skagen var Martinus Rørbye i 1834 og Karl Madsen i 1873. Nogle af de mest kendte skagensmalere er Marie og P.S. Krøyer, nordmanden Christian Krohg, Holger Drachmann, Laurits Tuxen og ægteparret Michael Ancher og Anna Ancher. Andre skikkelser var Carl Locher, Viggo Johansen, Thorvald Niss samt svenskerne Sofia Anna Palm de Rosa, Oscar Björck og Johan Krouthén. Skagensmalerne var en del af det moderne gennembrud (ca. 1870-1900). Einar Hein, Jens Vige, Johannes Wilhjelm og G.F. Clement hørte til den yngre generation af skagensmalere. Ligeledes hørte Ella Heide, Jørgen Aabye, Frederik Lange og Tupsy Clement til den unge generation af skagensmalere.
Kunstnere, der kom til Skagen før der opstod en egentlig kunstnerkoloni i 1870'erne var bl.a. Christian Blache, Vilhelm Melbye, og Johan Peter Raadsig, hvorfor nogen regner disse som skagensmalere.[3]
Mange af kunstnerne boede på Brøndums Hotel, som var ejet af Brøndum, Anna Anchers far. En del af betalingen for opholdet var gerne et kunstværk. Nogle er på hotellet, men de fleste hænger i dag på det nærliggende kunstmuseum.
Kunstnerkolonien er rigt repræsenteret på bl.a. Skagens Museum og Den Hirschsprungske Samling.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 25.8.2025 kl. 09:37 ・ Annonce-ID: 13385178