Billedgalleri
Vores indiske køkken Forfatter: Divya Das og Manu Sareen
Til salg
35 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Vores indiske køkken
Forfatter: Divya Das og Manu Sareen
Hardback - 152 sider
Pris: 35 kr
Om bogen:
Indisk kogebog skrevet af to kendte og populære danske personer med indisk baggrund. Bogen er flot og indbydende layoutet og opskrifterne er lette og overskuelige at gå til. Bogen er bygget traditionelt op med introduktion snacks og tilbehør først og desserter og drikkevarer og forklarende afsnit til sidst. De enkelte kapitler med hovedretter er bygget op efter grundingredienser: grøntsagsretter, fiskeretter, kylling, lamme- og oksekød. Derefter følger afsnittene med de mange varianter af tilbehør, der er så vigtig i det indiske køkken: raita, chutney, ris- og brødtyperne. Især fisk- og grøntsagsretterne er velrepræsenteret, og ellers er de fleste af de kendte og populære retter som tandoori, rogan josh, kylling tikka masala, curry lamb osv samt gode opskrifter på brød og raitas. Det basale i retterne, karryblandingerne, er også beskrevet fra bunden.
Jeg tager gerne kontanter eller mobile pay.
Se også mine mange andre annoncer.
Kan afhentes i Tårnby. Kommer dagligt til Nyropsgade i centrum af København og regelmæssigt til Hagedornsvej ved Gentofte og Grauballe ved Silkeborg, så vi vil også kunne aftale afhentning der.
Jeg er ikke fan af fiks og færdig konceptet, men jeg har været på DBA som valideret bruger siden 2021 og jeg sender selvfølgelig gerne direkte - eksempelvis med DAO, GLS eller PostNord (i god og sikker indpakning) på købers regning og risiko.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 24.8.2025 kl. 10:50 ・ Annonce-ID: 13349838