Billedgalleri
(1/4)
Parfumeflakon - Glasbæger i mundblæst filigran "reticello" gennemsigtig med h...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Raffineret skål i klart blæst glas, dekoreret med den komplekse og fascinerende teknik kaldet reticello, en af de mest ædle arbejdsmetoder i den muranske tradition. Mønsteret består af et tæt krydsmønster af hvide glasrør, dygtigt vævet for at danne et optisk mønster af rhomber, der harmonisk stråler ud fra bunden og opad.
Denne teknik, som kræver ekstraordinær manuel præcision, udføres her med stor dygtighed og opnår et visuelt hypnotisk og teknisk fejlfrit resultat. Overfladen er glat, med ensartet tykkelse og perfekt kalibreret form, let udvidet mod kanten, med en lille rund fod, der er varmt forarbejdet.
Reticelloen, som allerede var i brug i det 16. århundrede, er blevet genopdaget og fortolket i det 20. århundrede af store mestre i muransk glas. Præcisionen i designet og kvaliteten af materialet gør det muligt at placere denne
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 13341508 |
---|---|
Sidst redigeret | 24.8.2025 kl. 06:22 |