Billedgalleri
Skuespil/Filmplakat, Sven Brasch, motiv: Kun en Model
Varebeskrivelse
Skuespil/Filmplakat, Sven Brasch, motiv: Kun en Model, b: 65 h: 90, Professionelt indrammet hos Nørrebro indramning. Syrefrit monteret i ramme med glas. Ikke-ryger hjem. Koster 1295 hos Dansk Plakatkunst
Plakaten er tegnet af plakatens mester, tegneren Sven Brasch (1886-1970), der her elegant portrætterer den smukke og syndige hovedperson. Bemærk især den transparente kjole med den smukke effekt, som kunstneren har opnået ved at skravere med det litografiske kridt, og bruge kridtet fladt i hele sin bredde med bemærkelsesværdigt resultat.
HISTORIEN BAG PLAKATEN
Filmen Kun en Model handler om kvinden Joline Hofer (Viola Dana), der bliver mor udenfor ægteskabet og derfor smides ud af sin fars hus.
Efter at have anbragt sit spædbarn på et børnehjem boltrer hun sig i nattelivets underverden i Paris. Her bliver hun bemærket af kunstneren Paul Granville (Monte Blue), der begynder at bruge hende som model. Hans malerier af hende giver ham meget anerkendelse.
Da han hører myten om en gold rosenbusk i et kloster, beslutter han at male Jomfru Maria. Joline er desperat efter at stå model, men han afviser hendes tilbud. Så hun forklæder sig som en dreng og tager selv til klosteret. Da en munk ser hende posere ved rosenbusken, tror han, at det er Jomfru Maria. Joline forsøger at forklare sin tilstedeværelse, men munken insisterer på, at den hellige jomfru har ageret gennem hende, fordi busken nu uventet er gået i blomst.
Oplevelsen omvender Joline og får hende til at forkaste sin ukristelige livsførelse. Hun får et ærligt arbejde, henter sin søn på børnehjemmet og bliver til slut gift med kunstneren Granville. En god og opbyggelig historie, med en passende morale.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 25.2.2025 kl. 18:24 ・ Annonce-ID: 1332119