Billedgalleri
Den sande historie om Pinocchios næse; Den døende detektiv
Til salg
30 kr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Den sande historie om Pinocchios næse; Den døende detektiv
Forfatter: Leif GW Persson
Den sande historie om Pinocchios næse
Hardback - 576 sider
Den døende detektiv
Hardback - 468 sider
Pris: 30 kr pr bog
Tag begge for 50 kr
Om Den sande historie om Pinocchios næse:
For krimilæsere, der ikke blot vil underholdes under læsningen, men også gerne vil underholdes på en begavet måde.
Persson er kriminolog og professor samt Sveriges førende ekspert indenfor området og en gudsbenådet forfatter. Dette er tredje bind i hans nyeste serie med den gennemkorrupte kriminalkommissær Evert Bäckström, som første gang optrådte i "Linda - som i Lindamordet". Han kaldes ud til en kendt og hadet forsvarsadvokats villa, hvor ejeren og hans hund begge har lidt et sørgeligt endeligt. Sagen har forbindelse til lyssky handler med gammel russisk kunst, og kommissæren ser en mulighed for igen at berige sig ved dels at sælge oplysninger til pressen om en forbindelse til kongehuset og dels at negle en uvurderlig spilledåse. Meget lykkes for ham i al hans brovtende selvglæde, men nemesis venter som sædvanlig i kulissen. Det er en spændende, original og humoristisk krimi med meget overraskende plot.
Om Den døende detektiv:
Persson har mange krimier bag sig, og de grupperer sig i både sammenhængende værker og enkeltstående bøger, men persongalleriet er i vid udstrækning fælles for dem alle. I centrum denne gang er igen den nu pensionerede og tidligere rigskriminalpolitichef Lars Martin Johansson, der i begyndelsen af bogen får en blodprop i hjernen ved en pølsevogn. I resten af bogen kæmper han for livet og sin førlighed, og netop personskildringerne af især ham, hans kone og hans gamle kollegaer er det ene spor i bogen. Det andet er opklaringen af et netop forældet mord på en 9-årig pige, hvor den oprindelige efterforskning mislykkedes. Han sættes på opgaven af lægen på sygehuset, og det er en spændende jagt på retfærdighed i en kompleks sag, der fortælles velskrevet og engageret.
Jeg tager gerne kontanter eller mobile pay.
Se også mine mange andre annoncer.
Kan afhentes i Tårnby. Kommer dagligt til Nyropsgade i centrum af København og regelmæssigt til Hagedornsvej ved Gentofte og Grauballe ved Silkeborg, så vi vil også kunne aftale afhentning der.
Jeg er ikke fan af fiks og færdig konceptet, men jeg har været på DBA som valideret bruger siden 2021 og jeg sender selvfølgelig gerne direkte - eksempelvis med DAO, GLS eller PostNord (i god og sikker indpakning) på købers regning og risiko.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 22.8.2025 kl. 17:46 ・ Annonce-ID: 13291402