Billedgalleri
Fransk glasvase med foldet kant, ca. 1950
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Elegant og dekorativ glasvase fra Frankrig, fremstillet omkring 1950. Vasen er fastblæst i form og karakteriseret ved sin bølgende, foldede kant, der tilfører et dynamisk og skulpturelt udtryk. Den dybe koboltblå farve giver vasen en markant visuel tilstedeværelse og understreger dens dekorative kvaliteter.
Vasen måler 18 cm i højden og står stabilt på en plansleben standflade, hvilket vidner om solid håndværksmæssig udførelse. Formen og farven peger på midten af det 20. århundredes franske designtradition, hvor funktion og æstetik smelter sammen i enkle, men raffinerede objekter.
Vasen fremstår i flot stand uden skader eller afslag og er velegnet til både brug og udstilling. Et karakterfuldt stykke europæisk glaskunst, der passer ind i samlinger med fokus på vintage interiør, fransk design eller 1950’ernes dekorative kunsthåndværk.
(L010)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 18.10.2025 kl. 11:55 ・ Annonce-ID: 13192486