
Billedgalleri
Staying Alive (Norge) DVD
Til salg
60 kr.
Varebeskrivelse
Instruktør Charlotte Blom.
Efter nogle lovende kortfilm debuterer Charlotte Blom som spillefilmsinstruktør. Staying Alive er også kort, faktisk kun 1 time og 23 minutter inklusive rulletekster, hvilket synes at være den nye standardlængde for norske film.
Den er lidt for tynd som spillefilm. Både handlingen og karaktererne lider under den korte spilletid.
Staying Alive har et godt plot og interessante problemstillinger, men forlader os for tidligt, før dens potentiale er fuldt udnyttet.
Følelsesmæssig rutsjebane….
Marianne opdager, at hendes partner Håkon er utro.
Men i stedet for at redde forholdet, vil han tage en pause. Dette kommer som lyn fra en klar himmel for Marianne.
Pludselig, og helt ufrivilligt, er hun i fare for at miste meget i sit liv, ikke mindst den daglige kontakt med deres to børn.
Agnes Kittelsen spiller hovedrollen godt, da Marianne går igennem den forventede følelsesmæssige rutsjebane efter bruddet.
De største udbrud viser et raseri, der kan skræmme alle og enhver, mens hendes stille øjeblikke effektivt viser den tristhed, der ligger bag.
Anders Baasmo Christiansen har også nogle gode scener, men får ikke helt den tid, som karakteren måske har brug for, til at formidle motivationen og årsagerne bag sit vejvalg.
Selvom dette lyder alvorligt, har filmen en gennemgående let og munter tone, hvor intet bliver for alvorligt. Her kommer Linn Skåber for eksempel ind i en lidt overdrevet klovnerolle som Mariannes veninde, der konstant skal lyse op for historiens mørke aspekter.
Skåber har også flere scener med Nils Jørgen Kaalstad, hvor de diskuterer bruddet mellem Marianne og Håkon, mens hun forsøger at lære ham at parkere sin bil.
Dette tilføjer ikke meget til historien og virker mærkelig, da fokus trækkes væk fra historiens kerne, nemlig Mariannes håndtering af Håkons forræderi.
Det er dejligt at se Tor Erik Gunstrøm og Anne Marie Ottersen som Mariannes forældre, der viser sig at have et langt mere pragmatisk forhold til kærligheden.
Et andet lidt morsomt indslag er den irske Grand Prix-stjerne Johnny Logan som sig selv.
Staying Alive er en lidt mærkelig og sjov komedie om livet før, under og efter et brud. Den har nogle rammende kommentarer og genkendelige situationer, men der er for få af dem.
Trods det sympatiske skuespil, den fine instruktion og Bee Gees på soundtracket, fremstår Staying Alive som en lidt for simpel film.
Se hellere instruktørens fem år nyere film “Diana’s bryllup” (Diana’s Wedding) fra 2020, som dog ikke fås på video med danske undertekster. Den fås hos apple.tv med danske undertekster.
Den er super god og sjov og spilles godt hele vejen rundt, ikke mindst af dejlige Marie Blokhus og Pål Sverre som forældre.
Hurra for en kvindelig instruktør som godt kan det der.
Agnes Kittelsen
Anders Baasmo Christiansen
Linn Skåber
Nils Jørgen Kaalstad
Allis Vedal Strømberg
Mattis Seeberg-Lund
Anne Marie Ottersen
Tor Erik Gunstrøm
Heidi Toini
Stein Torleif Bjella
Johnny Logan (som sig selv)
Maipo Film 2015 - DVD
Danske undertekster
Norsk tale - Norsk film på trods af den engelske titel.
Helt som ny!
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 18.8.2025 kl. 23:55 ・ Annonce-ID: 13182764