Billedgalleri
System Audio/KRAMER - super lyd til ingen penge
Varebeskrivelse
Det her er vildt sjovt og sjældent:
Selvom der står ”Original KRAMER” på diskantenhederne, har der aldrig eksisteret et originalt KRAMER højttalermærke. Som jeg kan finde ud af, er KRAMER et mærke, der er opfundet som ”hus-mærke” af butikskæden Merlin, der oprindeligt var en kæde inden for lyd og billede og konkurrent til bl.a. Fona.
Og da Merlin gerne ville have deres egen højttalerserie for at skille sig ud fra mængden - og da de havde ambitioner om, at lyden skulle være i topklasse - gik de til danske System Audio i Roskilde, der allerede dengang var kendt for at levere unik lydkvalitet.
Hvis du (som jeg) kender og elsker den levende, dynamiske og naturtro gengivelse fra System Audios højttalere, kan du sagtens høre, at KRAMER kommer fra samme familie – uanset hvad pokker, de hedder.
KRAMER serien var veldesignede og yderst velspillende basrefleks-højttalere i kompaktklassen, og mine højttalere er blevet passet godt på af deres tidligere (og eneste) ejer. Kabinetterne er effektivt dæmpede og alle højttalerenheder spiller smukt og fejlfrit.
De har meget få og små brugsspor udover nogle små skruehuller fra et ophæng på bagsiden.
Også frontstoffet er i super stand.
Jeg kan desværre ikke finde data på nettet, men de spiller skønt på den gamle 2x40 watt Luxman forstærker, jeg har stående i mit lille demo-rum.
Så hvis du vil have imponerende stor lyd med små højttalere, er de i mine ører et kup.
Mål: H37xB17xD22 cm. Vægt pr. stk. ca. 4 kg.
Kan evt. leveres med det viste sæt nye Norstone standere med kabelkanal for kun 500 kroner ekstra (nypris 799 kr.
Kan ses, høres og hentes i Korsør.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 13.8.2025 kl. 17:32 ・ Annonce-ID: 13010421