Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Barbie Vintage Christian Dior Haute Couture
1995 - Begrænset Udgave - Denne smukke Barbie er den første af to med et Christian Dior-design.
Christian Dior Barbie-dukke, en af de mest, virkelig samler-venlige Barbies, der skal værnes om i generationer...
For at fejre Dior's 48-års fødselsdag i 1995 udgav Mattel en begrænset udgave af Barbie-dukke iført en Dior-kjole designet af Gianfranco Ferre i 1993.
Hun har en fantastisk og udsøgt, gul, sort og rød metallic brocade kjole med perler og rhinestones. Hun var den første med det designer mærke på indersiden af kjolen, og kjolen er også ikke-fjernelig. Kjolen er syet på Barbie for en perfekt pasform.
Dette design er et sandt kunstværk efter et design af Gianfranco Ferre, som dengang designede for Dior. Den originale version er stadig i Musee Grevin i Paris, efter at
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.