Billedgalleri
(1/4)
En stor Boulle pejsur. - C. Jägermann Nachfolger, Berlin Rokokostil Træ, Træ,...
Til salg13.410 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Et stort fransk Boulle vægur bevaret i fremragende stand. Plaque signeret. C. Jägermann Nachfolger, Berlin. Tyskland, midten af 1800-tallet, ca. 1860. Trækasse dekoreret med marquetry: indgraveret messingblad på baggrund af rød faux-tortoiseshell, med rigelig udsmykning af gildet bronze (ormolu) beslag. Sjældent model!
Oprindelse: solgt (eller case lavet) i Berlin, bevægelse - Frankrig, midten af 1800-tallet, Napoleon III (1848-1870) perioden.
Louis XV (rococo) stil violinformet trækasse lavet af træ, dekoreret med marquetry - præcist skåret og indgraveret messingblad på en baggrund af rød faux-tortoiseshell, med rigelig pynt af forgyldt bronze med fint udskårne beslag, herunder en stor finial, der forestiller ærkeenglen Michael med flammende sværd og trompet på toppen. Den nederste del af kassen har en glasdør, der giver
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
Annonce-ID | 12960566 |
---|---|
Sidst redigeret | 12.8.2025 kl. 06:42 |