Billedgalleri
Hundemordet i Vimmelskaftet: – og andre fortællinger fra 1700-tallets København
Varebeskrivelse
Indbundet med smudsomslag. Jyllands-Postens Forlag, 1. udgave, 3. oplag 2010. 288 sider.
I "Hundemordet i Vimmelskaftet" bevæger vi os blandt falskspillere, svindlere, tiggere, soldater og prostituerede i 1700-tallets København. Gennem en række episoder får vi indblik i, hvordan ære, vold, fællesskaber og hierarkier skabte rammerne for københavnernes liv i den indelukkede by.
Mens kongefamilien boede i majestætisk pragt midt i byen, mens adelsfolk, rige handelsmænd og deres familier kunne trække sig tilbage til deres palæer og borgerhuse var virkeligheden en anden rundt omkring i de københavnske gader, hvor stanken, larmen og trængslen kunne gøre livet til en prøvelse for alle de almindelige mennesker, der levede i byen.
"Hundemordet i Vimmelskaftet" er en anderledes og medrivende historiefortælling om København, københavnerne og det leben, vi normalt ikke hører om.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 8.8.2025 kl. 12:12 ・ Annonce-ID: 12831184