Billedgalleri
(1/4)
Natsume - Fajance, Porcelæn
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
En tekande, også kendt som en tekande, er formet som en tekande. Tekanden er lavet af porcelæn eller fajance og har en smuk brunneglet glasur med sorte og hvide pletter. Låget er lavet af træ. Tekanden er omsluttet af et net af knudret snor, der holder låget på plads. Det hele er i fremragende stand.
Fra den sene Edo-periode eller den tidlige Meiji-periode.
Fotos er en del af beskrivelsen.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af sjældne og usædvanlige varer. Hos Catawiki har vi et specialiseret team af eksperter, der vurderer og verificerer genstande, inden de bliver sat til auktion, for at sikre ægthed og kvalitet.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 12817759 |
---|---|
Sidst redigeret | 8.8.2025 kl. 06:06 |