
Billedgalleri
Philida af André brink
Varebeskrivelse
Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Hardback
2012
319 sider
Virker ulæst
At være slave er, at alt bliver bestemt af nogle andre. Du skal bare høre efter og gøre det, de bestemmer. Du siger ikke nej. Du spørger ikke hvorfor. Du gør bare det, du får besked på. Men et eller andet sted i dit indre tænker du: Snart må den dag komme, hvor jeg kan sige: Det og det vil jeg gøre, og det og det vil jeg ikke gøre.
Slavekvinden Philida er mor til fire børn, som hun har med sin herres søn Francis. Men hun skal sælges til en anden herre, da Francis‘ far har beordret ham til at gifte sig med en fin, hvid kvinde.
Året er 1832, og Sydafrika er fyldt med rygter om at sætte slaverne fri. Philida beslutter sig for at risikere sit liv ved at indgive en klage mod Francis, der er løbet fra sit løfte om at sætte hende fri. Philida begynder dermed at afprøve grænserne for sin frihed.
Philida er en uforglemmelig historie om en kvindes vilje til at overleve og være fri.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 7.8.2025 kl. 19:39 ・ Annonce-ID: 12810403