Billedgalleri
Enorm smuk islænder vallak
Varebeskrivelse
Mankehøjde: 143 cm
Køn: Vallak
Fødselsår: 2013
smuk og veluddannet dreng, han er 12 år, 143ish cm, blup 108 sidst jeg tjekkede, IS2013158621,
Han er en høflig og blid dreng, til tider lidt forsigtig herre til han kender dig, han braser aldrig ind i dig, render dig ikke i lommerne og skubber dig ikke, han respektere dit space. Han har en super spændende stamtavle med flere kåret forfædre og er avlet af flugumýri stutteriet, har bl.a. er den berømte ofeigur fra flugumýri som ikke behøver så meget præsentation da mange af hans afkom er kåret højt og han er kendt for at give hans enorme god tølt videre som ingen tvivl om at han har arvet. Han er fem gænger og bruger alle fem gangarter på fold, under rytter er han redet som 4 gænger men passen kan findes hvis man på sigt vil ride pas stævner, han vil egne sig til B og A stævner på sigt hvis han rides op igen, ligeså Gæðingakeppni og Gæðingalist
Han har været anvendt som turmakker herhjemme, har oplevet en uheldig situation hvor en gren smækkede ind i bringen på ham i skoven hvor han blev så forskrækket at han sprang hurtigt til siden hvor rytteren mistede balancen og faldt af, så det har gjort ham usikker til tider med rytter, så du skal være minded på at træne hans tillid op igen med rytter i hans tempo så det bliver en ren leg for ham, deraf prisen.
han er typen der gerne vil lære sin nye ejer stille og roligt ligeså sit nye hjem og flok at kende, så man skal ikke forvente at ride ham med det samme efter han lige er flyttet ind det nye sted. Han knytter sig meget til sin ejer og kan være reserveret ved fremmede personer dog hjælper bestikkelse af gulerødder altid og når han først kender dig så kommer han dig i møde og lægger gerne op til på en høflig måde om man ikke skal træne. Han er en enorm cool hest på mange område, han er ligeglad med at blive klippet og dette kan gøres free hand uden opbinding bare ude på folden via clicktræning, man kan vaske hans tissemandshylster ude på folden uden opbinding via clicktræning, han er sådan set ligeglad med trafik og meget andet da mine folde er direkte ud til stærk trafikeret vej, nem at læsse i trailer, ind i mellem kan han godt bakke ud ad traileren hurtigt når man bakker ham ud men det er spørgsmål om mere træning, generelt kontinuerlig træning som jeg ikke har overskud til længere som førhen, når man har kørt med ham så mærkede man ikke at man kørte med hest i trailer da han har en god balance.
Jeg har trænet ham fra jorden både miljøtræning men også tricks som at indparkere til skammel, gå op på paller, bro, vippe og presenning mm og han elsker det her med at udfordre sig selv når der er udsigt til ros og en godbid, så der er klart en agility hest gemt i ham, hvis man vil den vej eller trec på sigt.
Han er her vant til at stå helt alene på fold når jeg tager hoppen op i stalden eller rider en skridttur, han får et hø net når han skal være alene på folden og han står lige så troligt og spiser høet når jeg kommer ned med hoppen - han er så nem og også ideel som selvskabshest.
Ydermere så er han utrolig nem i flok, hvis der er en god leder i flokken så passer han bare sig selv, mangler der en leder så kravler han stille og roligt op i rangstigen for til sidst at være den rolige leder som de andre heste finder tryghed i. Han deler gerne sin mad med andre og leger også gerne hvis muligheden byder sig og så kan han gå i ren vallak fold og blandet flok også. Alt i alt en sød og blid hest som gerne vil i gang igen og især være nogens nr 1 for opmærksomhed hvilket han er noget forsømt på det område efterhånden her og han elsker at lave forskellige øvelser fra jorden og her er han hurtigopfattende når man skal lære ham en ny øvelse til at han ret hurtig byder lige det du er i gang med at træne med ham.
Han er ellers en sund og rask hest, hans sygdomshistorik har været en enkelt hovbyld en vinter, han har et mindre underbid der ikke har betydning for brugen af ham, han skal passes med tandrasp 1 gang årlig som alle andre heste. han er passet med 2 årlige ormetjek, i efteråret blev det en udvidet ormetjek for bl.a. blodorm mm og svaret negativ på de tre prøver. Han går forbyggende med eksemdækken og har stået stille så han er blevet noget buttet, især efter hans kammerat er solgt. Han er passet med beskæring af hove, årlig vaccine og tandrasp, er udtaget af konsum. Senest vaccineret og tandraspet her i maj måned og fået ordnet Hove for tre uger siden.
Jeg har solgt hans legekammerat og nu det tid til at han også skal finde et nyt hjem så han komme i gang med at blive trænet kontinuerligt og gerne blive brugt for han vil meget gerne end at kede sig på fold, Så er du en erfaren rytter der har lysten og tiden til at træne ham op igen og være hans nye ven der lyster at opleve en masse ting sammen med ham og evt lære ham nye tricks mv så er han den rette hest for dig.
Sadler, Miklem hovedtøj, eksemdækkener mv kan tilkøbes for mérpris,
Ridevideo da han er kommet til dk kan ses her ved at kopiere dette link
https://m.youtube.com/watch?v=sropUuvvPFQ
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 7.8.2025 kl. 14:04 ・ Annonce-ID: 12785101