Billedgalleri
Skønne engelsk bulldog-engelsk staffie hvalpe søger deres nye hjem
Til salg
15.000 kr.
Varebeskrivelse
Alder: 5 måneder
*Læs venligst hele beskrivelsen, før du kontakter os med spørgsmål.*
Om hvalpene:
-2 tæver tilbage (Lily og Junie)
-Ca. 70% engelsk bulldog og 30% engelsk staffie – en skøn blanding af roligt og charmerende bulldog-temperament og legesyg staffie-energi
-Født den 14. august, naturligt og uden kejsersnit i vores trygge hjem
-Hvalpene er fuldt forsikret hos LB Forsikring
Nedenstående priser er fastsat ud fra temperament, helbred (alle er sunde og raske) samt helhedsindtryk. Forældrenes købspriser danner grundlaget:
Bitsy – merle tæve med underbid – har fundet ny familie
Eddie – merle han – har fundet ny familie
Lucy – chocolate tri tæve – har fundet ny familie
Annie – chocolate tri tæve – har fundet ny familie
Evie - lilac tri tæve - har fundet ny familie
Bonnie - lilac tri tæve - har fundet ny familie
Daisy - chocolate tri tæve med underbid- har fundet ny familie
---------------------------------------------
Lily – lilac/tan tæve med et diskret og charmerende underbid – 15.000 kr
Temperament: Super sød, kærlig og social – hun elsker både at lege og udforske, og hun har arvet meget af sin fars blide og nysgerrige natur. Lily er ekstremt putteglad og lægger sig gerne helt tæt: på dit bryst, din mave eller lige imellem dine ben, hvor hun føler sig allermest tryg. Hun har også et strejf af sin engelske bulldog-mors charme, især når det gælder opmærksomhed. Lily er nemlig herligt bestemt, når hun synes, det er tid til kærlighed, og hun er ikke bleg for at bede om et ekstra nus. Det er en del af hendes personlighed, og det gør hende bare endnu mere uimodståelig for den rette familie.
Junie – lilac/tan tæve med hvide pletter og en lille sød underbid – 17.000 kr
Temperament: Hun er kærlig, mild og utrolig menneskesøgende, med et legesygt og nysgerrigt sind. Junie elsker at være tæt på sine mennesker og holder gerne øje med alt, hvad du laver. Hun har sin helt egen lille vane: hun sætter sig gerne op på ryglænet af sofaen, lige bag dit hoved, så hun kan være helt tæt på, uden at gå glip af noget. Junie er også en af de hunde, der næsten altid har halen i gang – hun møder verden med et lille logrende “hej”, og hendes gode humør smitter. Hun kan være lidt “velcro”-agtig i den sødeste forstand – hun knytter sig stærkt til sine mennesker og vil derfor muligvis trives bedst som eneste kæledyr/barn i hjemmet, hvor hun kan få al den opmærksomhed og nærhed, hun længes efter. Og når det er tid til afslapning, elsker Junie at putte på sofaen. Junie kender allerede sit navn, og hun reagerer gladeligt, når du kalder.
Alle hvalpene er godt socialiserede i hjemmemiljøet, meget kontakt søgende, og de kan allerede sætte sig, når de hører 'dygtig!' og får godbidder – nogle af dem har endda allerede lært deres navne, 'nej', og at give pote! De er nu i gennemsnit 12 kg (03. jan). De er desuden forsikret med ansvar- og sundhedsforsikring, så man slipper for at bekymre sig om forsikringsdækning. :-)
Om mor og far:
-Mor: Lilac Tri, 100% engelsk bulldog med EKC-stamtavle, 3,5 år og 27 kg – kærlig, rolig, stærk og sund. Hun ELSKER mennesker og børn, men tror selv, at hun er en lille hund, og kan derfor være en smule voldsom i sin begejstring. :-)
-Far: Lilac Tri Merle, 60% engelsk staffie, 30% engelsk bulldog og 10% olde engelsk, 2 år teenager og 22 kg – stærk, sund og fuld af leg. Han elsker alle hunde og kan næsten ikke styre sin glæde, så han piver tit, når han møder dem. Han gør sit bedste for at være “manden i huset”, men sandheden er, at han bare er en kærlig, stor baby.
-Begge elsker at kramme, kysse og lege!
-Begge forældre er uden arvelige sygdomme og har hverken problemer med vejrtrækning, led, sener, knogler eller allergi. Deres maver reagerer dårligt på hundefoder eller godbidder med kylling, men de kan sagtens spise hjemmelavet kylling. Parringen fandt sted inden den 1. juli, før den nye lov om flere tests trådte i kraft – bare til orientering.
Hvalpene vokser op i stuen hos os med masser af kærlighed, tryghed og socialisering.
Vi er ikke opdrættere, blot en familie med ét enkelt, kærligt kuld. Vi har kun pelsbørn, og fisk.
Hver hvalp medfølger:
-Sundhedstjek, samt første- OG anden vaccinationsrunde
-Ormekur (uge 3, 5 og 7)
-Mikrochip
-Hvalpepakke (foder, godbidder, tæppe, legetøj m.m.)
-Medlemskab af vores Facebook-gruppe, hvor vi deler tips & tricks og holder kontakt med alle søskende
-Købskontrakt og besidderskifte i Dansk Hunderegister
-Kopi af mors stamtavle
-Forsikringsoverførsel (LB Forsikring) kan ske, hvis I ønsker det efter besidderskift
Vi søger familier, der kan tilbyde:
-Et trygt og kærligt hjem, hvor hunden bliver en del af familien, ikke 'bare' hund
-Tid til leg, træning og samvær
-Forståelse for racens behov og temperament (erfaring med bulldogs eller lignende racer er et plus)
Interesseret?
Send en besked med lidt om dig selv, dit hjem, og hvorfor en af hvalpene passer til jer. Vi svarer kun på seriøse henvendelser. Vi forventer, at du stiller os spørgsmål, som vi vil bestræbe os på at besvare så grundigt og detaljeret som muligt. Til gengæld forventer vi det samme, når vi spørger ind til din/jeres erfaring, livsstil og engagement i forhold til at få en pelsbaby ind i familien.
Reservation kan ske mod et depositum på 50% af hvalpens pris (ikke-refunderbart) og en underskrevet reserveringsaftale, hvis vi vurderer, at der er et godt match.
OBS: Annoncen er også slået op andre steder for at sikre de bedste hjem.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 4.1.2026 kl. 18:50 ・ Annonce-ID: 12744424