Billedgalleri
Elegant stentøjsvase fra Saxbo – design af Lillian Binderup Jensen, 1965
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Her udbydes en smuk stentøjsvase designet af Lillian Binderup Jensen for det legendariske danske keramikværksted Saxbo i 1965.
Saxbo – grundlagt af Nathalie Krebs i 1930 – er kendt for sin kompromisløse tilgang til form, funktion og glasur. Værkstedet havde en stærk kunstnerisk profil og samarbejdede med nogle af de mest betydningsfulde danske keramikere, herunder Eva Stæhr-Nielsen, Edith Sonne Bruun og netop Lillian Binderup Jensen. Saxbo-stentøj er elsket og eftertragtet for dets enkle, moderne udtryk og de subtile, eksperimenterende glasurer i jordnære toner.
Denne vase har de rene linjer og harmoniske proportioner, der er så karakteristiske for Saxbos designs.
Højde: 16 cm
Diameter (bund): 7 cm
Vasen fremstår i flot vintage stand og bærer tydeligt præg af Saxbos tidløse æstetik og tekniske perfektion. Et ideelt stykke for samlere og kendere af dansk keramik – eller for den, der ønsker et diskret, men kunstnerisk stærkt objekt i boligen.
Et stykke ægte dansk designarv – både smukt, sjældent og fyldt med historie.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 2.8.2025 kl. 16:25 ・ Annonce-ID: 12628859