
Billedgalleri
Moderne i 100 år, Christian Bundegaard
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
FOR TRYG OG HURTIG HANDEL...RING ELLER SEND SMS TIL: 22969779
SENDER MEGET GERNE MED DAO ELLER GLS ELLER DU KAN HENTE I KBH. NV
- Vilhelm Lauritzen Arkitekter
‘Moderne i 100 år’ udfolder fortællingen om det moderne samfund igennem Vilhelm Lauritzen Arkitekters mangfoldige praksis. Det er en historie om visionære idéer og storslåede værker, der er stærke nok til at holde sig relevante igennem et århundrede.
Arkitekturen afspejler ikke blot det moderne samfund. Den har helt konkret været med til at bygge det. Her indtager Vilhelm Lauritzen Arkitekter en særlig position i skandinavisk arkitektur, idet tegnestuen i kraft af en ubrudt praksis i 100 år er jævnaldrende med den nordiske modernisme.
Tegnestuens bygninger og historie afspejler velfærdssamfundets udvikling og idealet om, at alle skulle have lige adgang til gode boliger, sundhed, kultur og uddannelse – at god arkitektur, der tidligere var for eliten, nu skulle være folkelig. Det ses i modernistiske ikoner som Københavns Lufthavn, Radiohuset, Daells Varehus og Folkets Hus VEGA og helt frem til i dag, hvor Vilhelm Lauritzen Arkitekter står bag roste byggerier som DR Byen, Krøyers Plads og det kommende supersygehus i Hillerød.
Christian Bundegaard er forfatter, maler og cand.phil. i idéhistorie. Han har blandt andet skrevet monografien ’Finn Juhl – Liv, værk, verden’.
Gennem-illustreret med tegninger og billeder
Strandberg Publishing - Indbundet, har en lille skade nederst på ryggen
Se evt. mine design- og arkitekturbøger under:
2400 design & arkitektur
Sender gerne med GLS eller dao
Kan evt. bringes i Københavnsområdet for 50,-
Se alle mine annoncer under fanen:
SE SÆLGERS ANDRE ANNONCER
HR - 2 - 7
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 30.7.2025 kl. 20:32 ・ Annonce-ID: 12532017