Billedgalleri
(1/4)
Kyosho 1:12 - Modelcoupé - Mazda Cosmo Sport - 1967 - Begrænset oplag #252 af...
Til salg1.341 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Mazda Cosmo Sport
Første produktionsbil med Wankelmotor 1967 (sammen med NSU Ro80)
Det var et vigtigt øjeblik i bilhistoriens, da Mazda for 58 år siden introducerede Cosmo Sport. Den slanke, stilfulde to-personers bil var begyndelsen på en tradition for innovation, der fortsætter den dag i dag. I form af biler med stor køreoplevelse og af motorsportsucceser med unikke teknologi-drevne modeller.
Den fulde produktion begyndte i maj 1967 og varede til 1972, selvom Cosmos blev håndbygget i et tempo på kun ca. én om dagen, i alt 1.176 eksemplarer.
Jay Leno er ejer af en Series II Cosmo fra 1970, men troede, at dette var den eneste tilbageværende. Men Mazdas amerikanske division fandt hos bilsamleren Glenn Roberts fra Phoenix endnu et eksemplar og fremlagde et tilbud, han ikke kunne afvise.
Villigheden til at
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 12344977 |
---|---|
Sidst redigeret | 25.7.2025 kl. 06:46 |