Billedgalleri
(1/4)
In Topstaat: Philips, Dubbelzijdig, Emaille Reclamebord, Emaillerie Alsacienn...
Til salg2.608 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Få et unikt stykke reklamehistorie med dette sjældne blikfang!
Dette dobbeltsidede Philips-reklameskilt fra Frankrig er i fremragende stand og blev fremstillet i 1950'erne af Emaillerie Alsacienne Strasbourg. Skiltet har det verdensberømte mærkes gamle logo og teksten "Raisor". Det reklamerer også for en Philips-barbermaskine med et levende og visuelt tiltalende design, der er typisk for reklameæstetikken i midten af det tyvende århundrede. Alle ophængningsøjer er intakte, og skiltet er signeret "Emaillerie Alsacienne Strasbourg Hoenheim" i bunden.
Dimensionerne på den rektangulære reklametavle er: 65X45 cm.
Vil blive sendt registreret og omhyggeligt pakket for at sikre varens integritet. Og ved kombinerede køb tilbydes én fragtpris!
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Mere information
- Mærke
- Andre mærker
Lokation
Annonce-ID | 12343067 |
---|---|
Sidst redigeret | 26.7.2025 kl. 06:36 |