70 kr.

Stand: Som ny - ingen synlige brugsspor
Emne: Arkitektur og design
Mahk, Byoung Cho/BCHO partners, emne: arkitektur, ISBN: 9788792700322
Jeg sælger denne helt nye bog til kun 200kr. Den er helt ny og koster normalt 395kr. Jeg sender gerne for 50kr i fragt.
Bogen er en monografi om den sydkoreanske arkitekt Byoung Cho, en af landets kendteste arkitekter. Hans arbejder fra 80'erne og frem til i dag giver et overblik over en sjælden arkitekt, der forstår at kombinere de gamle, tusindårs gamle traditioner i koreansk arkitektur med vestlig inspireret arkitektur og viser således måder at være regional og moderne på samme tid.
Gennem interviews med og tre essays af Byoung Cho fremfører han sine synspunkter på koreansk arkitektur, dens materialitet og rumlige begreber og især begrebet Mahk, det koreanske ord for ufuldkommenhed, der spiller en vigtig rolle i Koreas æstetiske tradition.
En artikel af den berømte kritiker Kenneth Frampton sætter Byoung Cho's arkitektur i et perspektiv inden for nutidens arkitektur. Fotografier af Claus Peder Pedersen.
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indSidst redigeret: 27.2.2025 kl. 21:43 ・ Annonce-ID: 1230447