
Billedgalleri
ITT TL 250. Kompakt monitor. Et stykke Dansk hi-fi historie.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Det er en sjælden set højttaler, selv om den både er udviklet og produceret i Danmark, nemlig et sæt ITT TL 250 kompakt monitors.
ITT var dette kæmpestore Amerikanske telefon / elektronik firma, som bla forsøgte at om styrte regeringen i Chile sammen med CIA i 1970erne, og som også forsøgte sig at blive kæmpe store på konsument elektronik, og her i Europa slog de deres hovedkontor ned i Tyskland og begyndte at opkøbe andre firmaer, deriblandt Schaub-Lorentz. Engang omkring 1970 besluttede de sig for at ville konkurrere med de seriøse hifi fabrikanter som på daværende tidspunkt var Harman/Kardon,Marantz, Pioneer ,Scan-dyna osv, og der var næsten ikke noget bedre sted at starte en fabrik med henblik på at producere højttalere end netop Danmark, og som sagt så gjort, og der blev hurtigt etableret fabrik i Ballerup.
De byggede en serie meget seriøse højttalere, som man næsten aldrig ser til salg, og de skulle have haft Jørgen Schou som chef udvikler.
Denne historie for at bringe os frem til hvad denne kompakte højttaler er, nemlig en bund seriøs konstruktion.
Den er produceret omkring 1978, og er en af de første højttalere jeg har set med enhederne monteret i akustisk fase. Jeg har selvfølgelig haft dem åbnet for at tjekke indmaden, og selve kabinettet har en intern afstivning , som også fungerer som en port til basrefleks, men det ligner nærmest en halv kanal til noget der skulle have været en transmissionline, men så fandt man ud af det var svært at få yderligere 1 meter spånplade ind i et kabinet der er under 30 cm i højden.
Delefilter ligner et 12 db filter.
Kabinettet er super solidt, og det er rigtigt flot bygget og fineret med egetræ. Aluminium frontgitter og en blank alukant hele vejen rundt.
Det er 1. Klasses Dansk møbel håndværk!
Enhederne er Seas enheder. Den lille basenhed har et slags lærreds ophæng med en coating, som man ikke skal berøre.
Jeg overvejede at skifte kondensatorer ud, nye terminaler, kabel, MEN en ven påpegede, at ved at skifte de 10%+- elektrolyt kondensatorer ud med fx Jantzen el Mundorf 1%+- ,ville jeg ændre konstruktionen, og den ville have en anden lyd, ikke bedre, men anderledes, og det ville jeg netop IKKE.
Jeg har lyttet meget på dem, også med mono optagelser, og der er ingen forskel på højre/venstre højttalere, så komponenter fejler intet, og da højttaleren er så sjælden og seriøs konstruktion, har jeg IKKE ændret noget. Kun limet delefilter på plads igen i den ene højttaler, fjernet støv fra fronten.
Kabinettet er ikke slebet ned da det ikke er ridset, men i stedet renset af i terpentin og dernæst har de fået fire gange Junckers bivoks, så de fremstår helt originale, undtagen på bagsiden hvor de har haft DIN stik, og oprindelige ejer har monteret muffer. Her har jeg monteret en adapter, så de nu kan tage bla bananstik.
Oprindelige ejer har haft brugt dem som monitors enten i et studie eller en seriøs audiofil, for jeg købte dem sammen med et sæt JBL L 19, som han også har brugt.
Han har købt dem 4 april 1979 hos Aalborg Musik lager på Budolfi plads.
Desværre har jeg ikke haft mulighed for, at finde ud af hvem han var.
Lydmæssigt er de meget åbne i lyden og detaljeret. Man hører virkelig selv de små nuancer i musikken. Dybbas har de ikke. Jeg vil tro de ruller af ved 70-80 Hz. De minder mest om en Gamut Phi 3 fra ca 2010 hvis man sammenligner med nyere højttalere.
De lyder anderledes end fx Rogers BBC ls 3/5,men de er konstrueret til det samme, nemlig som en kompakt nær Feldt monitor.
Prisen inkluderer sikker indpakning/fragt til din nærmeste pakkeshop.
Følsomhed er opgivet til 2,5watt/96 db.
De måler 225 h x 175 d x 130 b mm
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.7.2025 kl. 14:25 ・ Annonce-ID: 12282393