Noh maske - Træ, Sjælden! Høj kvalitet Noh-maske med Noh-maske-rygsæk - Yorob...
Til salg1.863 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Høj kvalitet, traditionel japansk håndskåret Noh-maske i træ - Yoroboushi弱法師, fint udskåret med omhyggelige detaljer. Med Noh-maskepose.
Han blev opkaldt efter, at han var blind og gik usikkert på ét ben. Hans rigtige navn var Shuntokumaru, og på grund af rygter blandt folket blev han jaget ud af sin far og boede i Tennoji med en gruppe tiggere, men senere fik hans far medlidenhed med ham og kom for at besøge ham. Mange mennesker samles i Tennoji, især på midtdagen af jævndøgn, for at udføre "Nissokan" (dagsmeditation), og på grund af troen på, at Tennojis Vestport vender mod det Rene Lands Østport, samles folk nær Vestporten og tilbeder den nedgående sol herfra. De forestiller sig Amidas Rene Land hinsides den nedgående sol. Da Yoroboshi klamrer sig til den, kommer et minde om hans tid, før han blev blind, ham i tankerne, og han
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.