Extra large(55cm) Antique wooden sculptured statue of Amida Nyorai(Amithaba T...
Til salg1.639 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Ekstra stor (55 cm) antik japansk træudskåret statue af Amida Nyorai 阿弥陀如来 (Amithaba Tathagata) med fremragende snedkerteknikker lavet under Edo-perioden. Meget fint udskåret og stående på en forgyldt lotusbase. Og hans hoved er stukket med en krystal.
I Buddhism symboliser lotusblomsten renhed, sindets renhed og fuldkommen visdom. Især en ulåst lotus antyder, at alle levende væsener har Buddha-naturen og kan opnå åndelig fuldkommenhed gennem praksis og oplysning. I Buddhismen er lotus ikke kun et symbol på renhed, men repræsenterer også visdom og velsignelser. Amida Nyorai bruger dette billede til at demonstrere sin rene og elegante karakter og sin dybe medfølelse for alle levende væsener.
Dimensioner: 18 x 14 x 55 cm
God stand, der er pletter, ridser, slitage og afskallering af lak på grund af alder og brug.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.