
Billedgalleri
Guds øje syv fortællinger - Bodil Steensen-Leth
Varebeskrivelse
1. udgave og 1. oplag:
Pæn stand (bogen er fra 2002): Hæftet med klapomslag - 148 sider - 14,5x22cm - uden tilskrivninger - Forum 2002.
Prisen er fast.
En af danmarks mest oversete forfattere:
"I Guds øje udfordrer hver af de syv noveller vores virkelighedsopfattelse. Har vi alle en ånd, der følger os overalt, som Lærke i novellen ”Guds øje” er overbevist om? Og har mormor ret, når hun siger, at Gud ser alt? Både de gotiske og de mere realistiske noveller i Bodil Steensen-Leths samling stiller spørgsmålstegn ved, om virkeligheden nogensinde er, som den ser ud, og hvordan netop virkelighedens tvetydighed kan drive mennesker til vanvid".
Forfatteren:
"Bodil Steensen-Leth, født Heide-Jørgensen (født 12. januar 1945 i Svendborg) er en dansk forfatter.
Hun er datter af læge Henning Heide-Jørgensen, blev student fra Svendborg Gymnasium i 1963, og efter et studieophold ved University of Oregon i USA 1963-64 og efterfølgende studier ved Københavns Universitet giftede hun sig 1967 med godsejeren Christian Vincens Steensen-Leth og flyttede til herregården Steensgård på det nordlige Langeland.
Samtidig med hvervet som landhusmor begyndte Bodil Steensen-Leth et fjernstudium ved Odense Universitet og blev cand.phil. i engelsk 1972. Først da børnene ikke længere krævede så meget tid, fik hun overskud til for alvor at begynde at skrive, hvilket resulterede i debuten i "Pandæmonien og andre fortællinger" fra 1984".
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 5.7.2025 kl. 13:45 ・ Annonce-ID: 11724092