Billedgalleri
(1/4)
Vecou - Original 1948 UNICEF Appeal Poster – Post-War French Humanitarian - 1...
Til salg1.118 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Original 1948 UNICEF Appelplakat – Efterkrigsfransk humanitær tryk, sjælden FN-indsamlingspapir, historisk kunstværk om børns rettigheder
Dette kraftfulde og visuelt opsigtsvækkende franske UNICEF-indsamlingsplakat fra 1948 er et autentisk stykke af den tidlige humanitære visuelle kultur efter krigen. Udgivet i maj 1948 under titlen “Appel des Nations Unies en faveur de l’enfance” (FN's appel for børn), var den en del af en international indsats for at rejse hastende donationer til børn, der var ødelagt af eftervirkningerne af Anden Verdenskrig. Plakaten viser to barfodede børn, en dreng og en pige, der højtideligt holder en styliseret globus med en donationslomme mærket “donnez” (giv), og appellerer direkte til seernes medfølelse og moralske ansvar.
Denne originale tryk blev udgivet af Éditions Paul-Martial, et fremtrædende
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 11699037 |
---|---|
Sidst redigeret | 5.7.2025 kl. 06:22 |