Billedgalleri
Fra dreng til mand i sejlskibenes tid / C. G. Saltoft
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Tiden, der er gået siden, har formået at romantisere den. Men endnu lever erindringen om, hvad det ville sige at gå til vejrs i rigningen i regn og storm. Endnu er der folk, der husker, hvordan det var i ugevis at måtte krydse for at kunne runde Kap Horn. Husker kosten ombord, behandlingen man fik, havnene, boardingmasterne.
En af de, der husker, er kaptajn C. G. Saltoft, der som dreng fik sin første hyre omkring århundredeskiftet. Levende skildrer han i denne bog livet ombord, som det tegnede sig for drengen, den unge og siden den voksne sømand. Som et fotografiapparat har erindringen aftegnet episoderne. Ikke blot de dramatiske, men først og fremmest hverdagslivet til søs. Detaljerne myldrer frem, alt bliver levende, portrætter af sømænd dukker op, erindringer om vejr og hav spinder sig ind i fortællingen.
En nøje registrator, der op gennem årene har formået at fastholde situationerne, og ikke mindst har kunnet give dem liv på papiret.
Derfor er denne bog blevet et dokument, ikke blot om livet til søs, men også om de mennesker for hvem sejlskibene var et hiem på de lange togter.
Softback - 148 sider.
Bogen har brugsspor - stadig i god og hel, fin stand. Illustreret med billeder, tegninger og andet. Udg. 1973. ISBN : 8714273659. 400 gram.
Sender - eller hent den selv hvis du er i nærheden efter aftale - 2100 Kbh.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 30.6.2025 kl. 08:09 ・ Annonce-ID: 11485198