Billedgalleri
Opgør med Kierkegaard, K.E. Løgstrup
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Emne: Andre studiebøger
FOR TRYG OG HURTIG HANDEL...RING ELLER SEND SMS TIL: 22969779
SENDER MEGET GERNE MED DAO ELLER GLS ELLER DU KAN HENTE I KBH. NV
Stjerneteologen og filosoffen K. E. Løgstrups opgør med Søren Kierkegaard
“Mennesket behøver ikke at reflektere på sin egen selvstændiggørelse, det behøver ikke at reflektere på den opgave at blive sig selv, det har bare at realisere sig i den suveræne livsytring, så sørger livsytringen – ikke refleksionen – for at mennesket er sig selv. Kierkegaard tager fejl, når han mener, at kun med en religiøs refleksion kan mennesket løse opgaven at blive et selv, som om vi ikke var udstyret med suveræne livsytringer, der løser opgaven for os.”
"Det vidunderlige ved den danske teolog K. E. Løgstrups bog ' Opgør med Kierkegaard' fra 1968, er, at han tager Kierkegaard alvorligt. [...] han ser, at der er behov for et opgør med den tænker, som han selv fra sin ungdom har været stærkt påvirket af.
Det opgør gennemfører han overbevisende og klart."
- Rune Lykkeberg, Politiken
"Der er drama for alle pengene og infight med Kant og Heidegger i K.E. Løgstrups 'Opgør med Kierkegaard', der har næstekærligheden og den etiske fordring i centrum"
- Peter Tudvad,Information
Vedlagt anmeldelse fra udgivelsestidspunktet, marts 1968 af Søren Holm
Gyldendal 1968 - Hæftet og med smudsomslag
Se evt. mine andre studiebøger under:
2400 NV Studiebøger
Sender gerne med GLS eller dao
Kan evt. bringes i Københavnsområdet for 50,-
Se alle mine annoncer under fanen:
SE SÆLGERS ANDRE ANNONCER
CC A
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 30.6.2025 kl. 03:23 ・ Annonce-ID: 11484128