Billedgalleri
Direttorio Ascetico, 1762, bind 1-2
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - med synlige brugsspor
2 meget gamle bøger af Battista Scaramelli fra Jesuitter Ordenen om askese - hvordan man vejleder kristne til at frasige sig al nydelse og leve et enkelt liv.
Trykt i 1762 i Venedig hos Simone Occhi.
De er trykt på kludepapir, som man gjorde dengang. Det har en skøn stoflighed, om jeg så må sige, i forhold til nutidens papir.
Af bøger, som er trykt for 263 år siden, er de forbavsende pæne indeni, men der er selvfølgelig pletter og andre brugsspor.
Et barn (eller en hårdt prøvet asket) har skriblet lidt med blyant på indersiden af bind 1s bind.
Indbindingen er yngre end 263 år. De to bind er ens indbundet, og de har mange brugsspor. Se billedet.
Bøgerne har på et tidspunkt tilhørt Ferdinand Heiden, som har skrevet sit navn på indersiden af bindet på bind 1. Det er formodentlig den katolske præst Ferdinand Heiden (1851-1906), som har ejet bøgerne og måske bekostet en ny indbinding af dem til sit bibliotek.
Køb dem, hvis du vil mærke historiens vingesus på din reol. Eller hvis du kan italiensk og vil give askesen et forsøg.
De kan hentes i Humlebæk eller i København eller sendes for 60 kr.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 28.6.2025 kl. 15:21 ・ Annonce-ID: 11423006