Jean-Henri Fabre - Souvenirs entomologiques : études sur l'instinct et les m...
Til salg2.794 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Den endelige illustrerede udgave af Jean-Henri Fabres (1823-1915), den franske entomolog, hovedværk, der vidner om en stor del af hans livs forskning i levende insekter i deres biotop.
Forstår 9 ud af 10 bind (mangler bind 2). Vi sender dog det ellevte bind, som ofte mangler, indeholdende JH Fabres liv efterfulgt af det generelle analytiske indeks over Entomologiske Erindringer af Dr. G.V. Legros.
Smuk ikonografi sammensat af mange planscher med reproduktioner i sort af fotografier (i heliograving) og mange figurer i teksten.
Bevarelse i smukke halvlæderindbundne bind, med indstøbning langs forsiden, ryg med fem bånd rigt udsmykket med guldstøbninger og personlige præge forår flyvende insekter. Titelsider i morocco i guldletter, rød kant.
Jean-Henri Casimir Fabre, født den 21. december 1823[3] i Saint-Léons
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.