Perfecto Romero - Che Guevara en una de las pocas imágenes en primer plano so...
Til salg2.980 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
"Cuba fotografiske revolution":
Originalt tidsbillede taget af den kendte cubanske fotograf Perfecto Romero, en af de få forfattere, der havde regelmæssig nærkontakt med Che Guevara under hans revolutionære periode på Cuba.
I dette enestående billede ser vi Che Guevara i forgrunden, smilende direkte til kameraet i en gestus af nærhed og humanitet, som sjældent er registreret. De fleste kendte billeder af Che viser ham med et alvorligt, koncentreret eller udfordrende udtryk, hvilket gør dette fotografi til et meget sjældent og højt værdsat snapshot blandt samlere og historikere.
Om forfatteren – Perfecto Romero:
Perfecto Romero var en af de officielle fotografer under den cubanske revolution, medlem af holdet bag avisen Revolución og Det Cubanske Institut for Kunst og Filmindustri (ICAIC). Han dokumenterede
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.