Billedgalleri
(1/4)
Mercury type II camera met roterende sluiter, 35mm f 1:2.7 Tricor lens en fli...
Til salg1.490 kr.
Beskrivelse
Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Tilbudt: Universal MERCURY II-kamera med roterende lukker og et 35 mm f 1:2.7 Tricor-objektiv Den hertilbudte Mercury er ret unik blandt standard 35 mm filmscameraer. Den har en roterende lukker. Den roterende lukker er - så vidt jeg ved - kun blevet brugt af få producenter.
Kameraet er produceret omkring 1945 og er i nogenlunde til god stand og fungerer fuldt ud.
De MERCURY har en roterende lukker med lukkerhastigheder: T, B, 1/20 - 1/1000. Lukkerbladet spændes ved drejeknappen foran på kameraet. Alle lukkerhastigheder virker.
Objektiv: i rimelig god stand, Universal Tricor 35mm f/2.7. Objektivet har noget dis, men ingen svampe eller separation. Der er synlige brugsspor. Billederne er en del af beskrivelsen.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 11375147 |
---|---|
Sidst redigeret | 27.6.2025 kl. 06:51 |