Billedgalleri
Maxi 84 sejlbåd
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Det er med et strejf af vemod, vi nu sætter vores Maxi 84 til salg. Hun har givet os mange dejlige oplevelser, men det er blevet tid til, at hun finder nye eventyr med en ny kaptajn.
Båden er drevet af en pålidelig Volvo Penta MD7A indenbordsmotor, som har fået årligt service – herunder udskiftning af filtre, impeller og olie – så du kan sejle trygt fra dag ét. Motoren starter uden tøven, også efter længere stilstand.
Der er landstrøm med elinstallationer og god batterikapacitet til både sejlads og havnebrug. Køleskab og anlæg med Bluetooth gør livet ombord endnu mere behageligt. Der medfølger en Garmin enhed til navigation/dybde- og fartmåler samt en Raymarine autopilot – et praktisk og effektivt setup for både nybegyndere og garvede sejlere.
Sejlene består af et nyt rulleforsejl og et flot storsejl – begge i rigtig fin stand. Rig og beslag er solide, og teakdækket både smukt og praktisk. Cockpittet byder på hynder, som trænger til nyt betræk, og der medfølger et cockpit-telt med bøjler, som forlænger sejlsæsonen og giver hygge på kølige aftener.
Af udstyr følger fendere, tovværk og diverse nødvendigheder med, så du er sejlklar med det samme. Og som prikken over i’et: En gummibåd med påhængsmotor til småture, leg eller praktisk brug i havn og bugt. Se den samlede udstyrsliste i bunden af opslaget.
Kort sagt – en komplet og pålidelig sejlbåd, som er rummelig og velsejlende for både nye og rutinerede sejlere. Klar til nye eventyr med dig ved roret.
Båden kan ses i Ishøj havn hvor den ligger i vandet. En dejlig havneplads og bådstativ kan evt. indgå i handlen.
• Volvo Penta MD7A
• Sejl: Resen 130% rullegenua fra 2024, fint storsejl købt med båden og spieler + spielerstage
• Teakdæk og badeplatform
• Gummibåd med fast bund + påhængsmotor
• Raymarine rorpindspilot og Garmin enhed m. dybde-/fartmåler
• 2x batterier – start- og forbrugsbatteri. Nyere elinstallationer med lader, kontrolpanel og stikdåse i båden til landstrøm
• Indbygget køleskab + ferskvandstank m. fodpumpe og saltvandspumpe
• Jabsko marinetoilet med holdingtank
• Cockpittelt. Sprayhood medfølger, men er gået i syningerne
• Diverse køkkengrej: Service, gryder mm.
• Oliefyr – er pt. afmonteret
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 26.6.2025 kl. 20:04 ・ Annonce-ID: 11362523