Billedgalleri
(1/4)
George Fischler & Barrett Gould - Scandinavian Ceramics and Glass - 1940s to ...
Til salg671 kr.
Beskrivelse
Ceramics & Glass, George Fischler & Barrett Gould - Scandinavian Cer, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Skandinavisk keramik og glas - 1940'erne til 1980'erne.
I anden del af det tyvende århundrede brugte skandinaviske keramikere og glasblæsere elementer, der var til stede i Kina og Japan under Song-dynastiet, for at skabe smukke og elegante værker, der kombinerede subtile glasurer og klassiske former. Disse kvaliteter blev karakteristiske for skandinavisk design, som kombinerer grundlæggende principper om håndværk, kvalitet, subtilitet og en forbindelse til den naturlige omverden. Med 380 farvefotos til illustration af værkerne er denne bog et must for keramik- og glasindsamlere, men også for alle, der værdsætter resultaterne af et samarbejde mellem kunstner og natur.
Bogen fokuserer på designs, der er produceret efter Anden Verdenskrig i Sverige, Danmark og Finland, og præsenterer værker fra keramikvirksomheder som Röhrstrand,
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 11255016 |
---|---|
Sidst redigeret | 24.6.2025 kl. 06:18 |