Billedgalleri
DT Swiss PR 1400 dicut oxic (alu) hjulsæt, 21/32 mm fælghøjde (for/bag), fælgbr.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Link til produktbeskrivelse hos DT Swiss (Intl.):
https://www.dtswiss.com/en/wheels/wheels-road/performance/pr-1400-dicut-oxic
Næsten nyt DT Swiss PR 1400 dicut oxic (alu) hjulsæt i fælghøjderne 21/32 mm (for/bag), som er DT Swiss' "toppen af poppen" alu-hjulsæt med særlig langtidsholdbar, sort bremseflade (til fælgbremser), således at det sorte hjul ikke brydes af sølvfarvede bremseflader.
De går klart ind som nr. 1 over bedste (alu)hjulsæt, jeg nogensinde har rullet på. De ruller som en drøm (og reagerer prompte på pedaltråd). Men nu er tiden kommet til, at min "gamle" fælgbremse-cykel skal skiftes ud med en version med skivebremser. Derfor ønsker jeg, at dette hjulsæt kan skabe mange glædelige timer endnu hos en anden ejer.
Hjulsættet/baghjulet kommer med Shimano/SRAM 11-speed road hub, og navet er "toppen af poppen" fra Ratchet.
Hjulsættet står til afhentning (til den anførte pris).
Jeg håber, at dette hjulsæt kan "forny" en cykel hos anden ejer, som nærmest med det samme føler at hjulene skaber oplevelsen af at køre på en ny cykel.
Hjulsættet er noget af det letteste man kan få (af alu-hjulsæt til fælgbremser).
Ved nærstudie af hjulsættet kan der synes lidt "stenslag", som på ingen måde har ødelagt min oplevelse af hjulsættet. Det spiller bare.
Lad mig høre.
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 23.6.2025 kl. 20:09 ・ Annonce-ID: 11248343