
Billedgalleri
(1/4)
Anna Barbara Beckin - Stich Buch von Anna Barbara Beckin - 1788
Til salg5.215 kr.
Beskrivelse
Anna Barbara Beckin - Stich Buch von Anna Barbara , Anna Barbara Beckin - Stich Buch von Anna Barbara , genre: -, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Bogen er en samling af broderimønstre af Anna Barbara Beckin, en kvinde, der boede i Nürnberg i anden halvdel af det 18. århundrede. Oprindeligt tegnede hun kun mønstrene på stykker af papir, som blev indbundet i første halvdel af det 19. århundrede af Nürnberg-stitteværkstedet, hvis etiketter var klæbet til den første side. Mønstrene er på 28 sider.
Denne bog er en sjælden, særlig erindring om 1700-tallets Nürnbergs håndværk.
Jeg vil sende det forsigtigt pakket.
Om Catawiki
Catawiki er en hollandsk-baseret online auktionsplatform, der blev grundlagt i 2008. Vi er kendt for at specialisere os i auktioner af sjældne og usædvanlige varer. Hos Catawiki har vi et specialiseret team af eksperter, der vurderer og verificerer genstande, inden de bliver sat til auktion, for at sikre ægthed og kvalitet.
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 11160111 |
---|---|
Sidst redigeret | 20.6.2025 kl. 06:48 |