Billedgalleri
(1/4)
Armand Simon - Claude Pragor - Au galop des veilleurs. - 1976
Til salg1.863 kr.
Beskrivelse
Armand Simon - Claude Pragor - Au galop des veille, Armand Simon - Claude Pragor - Au galop des veille, Books, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Surrealisme - Surrealism, SIMON (Armand) - PRAGOR(Claude), På galop af vækkere.
------
Damme, udgivelse De Grote Ster - Typografisk pleje Johan Van den Bossche, [1976], I plan (50 x 65,5 cm), 36 frie blades med titelblad med fotografi af Armand Simon, tekst og litografier, i udgaveindlæg i fuldt lærred med gildet titel på forsiden.
------
Udsolgt i 162 eksemplarer. Her er et af de 150 eksemplarer (nr. 94) på Van Gelder Zonen-papir (de lithografiske plader blev ødelagt efter udgivelsen). Beriget med 10 originale lithografier af Armand Simon i fuld side, alle med titel og nummereret med blyant. Kunstnerens underskrift på side for bekræftelse. Armand Simon var kunstner født i Pâturages i 1906 og døde i Frameries i 1981. Han opdagede i 1923
Medlemskab af "surrealistgruppen i Hainaut" siden dens dannelse i 1939 deltager han
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 11160061 |
---|---|
Sidst redigeret | 20.6.2025 kl. 06:46 |