Billedgalleri
(1/4)
Monocular compound microscope - C. Reichert Wien No. 50593 – Antique Compound...
Til salg1.863 kr.
Beskrivelse
-, Klik på den blå "gå til varen" knap, for at købe eller byde på denne vare. Den samlede pris vil blive vist inden du afgiver dit bud.
Et fint lakkeret kobber- og støbejnsmonokulært mikroskop, indgraveret med C. Reichert Wien Nr. 50593 på basen.
Udstyret med en tredobbelt objektivrotation, grov og fin coaxial-fokus, cirkulær stage med diasklips, justerbar kondensor med iris-diagram, og et dobbelt-sidet (plan/konkav) spejl til gennemtrængende lys.
Inkluderer et original kalibreringsdiagram, håndskrevet, med angivelser af forstørrelser for forskellige kombinationer af objektiver og okulær, hvilket afspejler mikroskopets historiske laboratoriebrug.
Højde: 30 cm
I god antik stand, med mindre tegn på alder og brug. Mekanismer og optik ser komplette ud (venligst se billeder for detaljer).
Et smukt og funktionelt eksempel på østrigsk optisk håndværk fra det tidlige 20. århundrede af den berømte C. Reichert fra Wien.
Om Catawiki
Catawiki er
Bemærk: Knappen til at vise den fulde beskrivelse har kun en visuel effekt.
Lokation
Annonce-ID | 11134714 |
---|---|
Sidst redigeret | 20.6.2025 kl. 06:30 |