Billedgalleri
Dekorativt bæger, MEKA, ca. 1960’erne – sølvplet med emalje, dansk design
Til salg
Fragt fra 14,99 kr. + Tryg betaling 15 kr. Fragten er en tilbudspris og kostede oprindeligt 29,99 kr.
Tryg handel med Fiks færdig
Fiks færdig er DBA's nye betalings- og fragttjeneste. Efter levering har du 24 timer til at kontrollere varen, før pengene udbetales til sælgeren.
Varebeskrivelse
Stand: Brugt - men i god stand
Lille dekorativt bæger fremstillet af det danske sølvvarefirma MEKA (M.E. Knudsen, København) i 1960’erne. Bægeret er udført i formodet sølvplet med intakt farvet emalje, hvilket var karakteristisk for MEKAs produktion i perioden. Det måler 5,4 cm i højden og 5 cm i diameter, og fremstår i meget fin stand med velbevaret overflade og emaljering.
Designet afspejler den funktionelle og dekorative tilgang, der prægede midten af det 20. århundrede, hvor MEKA kombinerede enkle former med farverig emalje og overkommelige materialer. Produktionen var ofte rettet mod eksportmarkeder og gaveartikler, og bægre som dette blev solgt bredt i Skandinavien, USA og Tyskland.
MEKA var aktiv fra 1950’erne til 1970’erne og kendt for sine emaljerede sølv- og sølvpletgenstande, herunder små bægre, skeer og smykker. Firmaet producerede både i sterlingsølv og sølvplet, og anvendte typisk emalje i blå, rød, grøn eller sort, ofte med stiliserede motiver eller ensfarvede flader.
Dette bæger repræsenterer et tidstypisk eksempel på dansk dekorativt metalhåndværk, og indgår i dag i samlinger med fokus på modernistisk design og eksportorienteret brugskunst.
(K002)
Brugerprofil
Du skal være logget ind for at se brugerprofiler og sende beskeder.
Log indAnnoncens metadata
Sidst redigeret: 5.10.2025 kl. 09:43 ・ Annonce-ID: 1104844






